תחליפי סוכר בריאים וממתיקים טבעיים

1. MonkFruit Sweetener 

 

ה-MonkFruit Sweetener הוא מוצר 100% טבעי. 

זהו מלון סובטרופי קטן שגדל בהרי סין הדרומית כבר מאות שנים. לפי האגדה, השם ניתן למלון על שמם של הנזירים הבודהיסטים, שהתחילו את תרבות המונק לפני כ-800 שנה, והשתמשו בפרי למטרות רפואיות. 

מיץ המונק מתוק פי 20 מכל מיץ פירות אחר, והוא נחשב לממתיק דל קלוריות, עם ערך גליקמי השווה ל-0, שיכול להחליף את הסוכר באפיה, בישול ובכל דבר. תהליך הפקת הממתיק, האבקה או הסירופ, הוא טבעי לחלוטין. זהו מוצר טבעוני, ללא גלוטן וגם Non-GMO, ללא תוספות או טעמים מלאכותיים וללא טעם לוואי.

אני הבאתי סטוק שלם מחו״ל, אבל ניתן למצוא את כל הסוגים וכל החברות ב-Amazon

יש גם מוצרים שניתן להזמין עם ממתיק המונק. למשל, שוקולד, עוגיות, קקאו, מאצ׳ה ועוד. 

Luo Han

בסין המונק עדיין נקרא לואן אבל במדינות מערביות הלוטאן הפך למונק.

אז אם תתקלו בשם הזה תדעו שזה אותו הפרי.

luohan.jpg

הטופים של השבוע

#bake.care

2. סירופ טופינמבור / ארטישוק ירושלמי (Topinambur)

 

נקרא גם SunRoot. הסירופ מורכב מארטישוק, מים ומיץ לימון טבעי.

הוא ידוע כחומר אנטיביוטי, עוזר לחילוף החומרים ותורם למיקרופלורה. כמו כן, הוא מוריד כולסטרול, עשיר בויטמין C, B1, B2, ברזל מגנזיום ואשלגן. 

הסירופ מחזק את הפרקים, העצמות, לב, מערכת חיסונית ומספק בריאות כללית. הפיקטין והסיבים התזונתיים שבו מוציאים מהגוף את הרעלים והפסולת.

 

* אתר רשמי של חברה סלובקית אשר מייצרת את הסירופ במגוון טעמים (ג׳ינג׳ר, קינמון ועוד). כמו כן, המפעל מייצר ריבות, מיצים, ממרחים וסוכריות על בסיס הטופינמבורה:

http://www.fytosal.sk/en/produkty/

 

כרגע לא מוצאת את הסירופ לרכישה דרך iherb או VitaCost, אבל אם אתם או חבריכם טסים לסלובקיה, תוכלו למצוא את המוצר בחנויות טבע וסופרים. 

topinambur.jpg

3. יאקון - Yacon Syrup

 

יאקון - המכונה לעתים קרובות "תפוח האדמה הפרואני".  שורש הייקון מכיל את החלק המתוק שלו ואת סיב מסיס שנקרא fructo-oligosaccharides או FOS שורש זה נאכל בדרך כלל גלם. פרוס כמו תפוח, טעם של יין מתקתק או כרמל. 

הסירופ שמופק מהיאקון הוא אינו סינטטי הוא אורגני אמיתי ובאופן טבעי נמוך בקלוריות והן במדד הגליקמי, שתי טענות שהפכו את היאקון לבחירה מתפתחת בקרב משקי ביתכתחליף לסוכר. תוכן ה- FOS ביאקון לא יכול להיות מעוכל לחלוטין, מה שהופך אותו לאידיאלי כסיבים תזונתיים. יאקון מסייע בתסיסת חיידקים מועילים במעיים כדי לשפר את העיכול ולמנוע עצירות.

יתרונות:

פרוביוטיקה טבעית

שליש קלוריות מסוכר לבן

עוזר בירידה במשקל

סיבים תזונתיים

מופחת קלוריות

אינדקס גליקימי נמוך

הורדת כולסטרול

תחליף לסוכר

ויסות רמות האינסולין

מונע עששת

לא סינטטי

מועיל בהורדת לחץ הדם

מתיקות של כרמל

האתר הישראלי / מקור: יאקון

yacon.jpg
הצטרפו לקבוצת הפייסבוק

4. ליצוף

 

לליצוף אינדקס גליקמי נמוך מאוד (16) ושילוב צמחים ייחודי. לכן, למרות מתיקותו והערך הקלורי שלו, ליצוף מתאים למעוניינים להפחית במשקל, אך מתקשים לוותר על מתוקים ופחמימות. מתאים לספורטאים ולשומרים על הכושר – ליצוף מספק אנרגיה זמינה במהירות, מבלי לגרום לעייפות ולנפילות אנרגיה (כפי שקורה בצריכת סוכרים אחרים).

ליצוף מכיל פרוקטוז, סיבי FOS, לימון וצוף צמחים: תה ירוק, שן הארי, עלי זית, סמבוק, שוש קירח. מבוסס על פרוקטוזה, מים, לימון, סרפד, גבעולי שעועית, פלנטיין, דנדליון וחומצת לימון. מכיל פוליפנולים רבים, סיבים, רכיבים אנטי אוקסידנטים ועוד. ליצוף ברי מכיל תוספת מיצוי של פירות יער.

 

* עדיין לא נמצא ידע מבוסס על ממתיק זה, לכן לסוכרתיים לא מומלץ להתבסס על הליצוף, הוא מכיל פרוקטוז (אשר מחליף את הגלוקוז), אבל ייתכן שבסופו של דבר הוא שווה בערכו גם לדבש וסוכר.

 

אפשר לרכוש את הסירופ באתר זה: http://www.tivoni.co.il/health-food/lizuf

 

אתר נוסף המוכר ליצוף: http://www.medilife.co.il/Product.aspx?pid=2743

5. סירופ לתת אורז

 

לתת אורז הוא בדרך כלל אחת הבחירות הראשונות שלי כשמדובר בהמתקה טבעית יחסית בריאה (למה יחסית? כי בשום סוג של המתקה, גם הבריאה ביותר, לא כדאי להרבות. כדאי למתן את המתיקות שאנחנו צורכים ולהתרגל יותר לטעמים נוספים).
לתת אורז הוא למעשה עמילן מפורק חלקית ולכן הוא שרשרת סוכרים ארוכה יותר מסוכרים פשוטים והשפעתו על רמות הסוכר ועל מדדים אחרים מתונה יותר.

 

מקור: EatWell הפורטל לתזונה בריאה.

 

בארץ כרגע מצאתי רק חנות אינטרנטית אחת שמוכרת את הסירופ:

http://zmora-organi.co.il/shop/catalogue/syrvp-ltt-vrz-mytvqv_180/

6. סירופ אגבה

 

חלק מאתרי האינטרנט המוכרים סירופ אגבה טוענים שתכונותיו הן:

 • בעל אינדקס גליקמי נמוך 

 • מהווה תחליף טעים ובטוח לסוכר לבן

 • מתוק ב-50% מסוכר לבן ומכיל פחות קלוריות לכפית

 • מתאים לסוכרתיים ולהיפוגליקמיים

 • אידיאלי לאנשים שאינם סובלים סוכרוז או שמגבילים את צריכת הפחמימות שלהם בתפריט היומי

 • מסייע לתפקוד מערכת העיכול

 

כדי להבין את האמת על סירופ האגבה יש ללמוד את ההיסטוריה שלו כממתיק. בתחילת שנות ה-80 גידלו "אגבה כחולה" רק לצורך ייצור הטקילה. המגדלים חשו שאינם מרוויחים מספיק במכירת אגבה ב-50 דולר לטון והחליטו להתאגד ולייצר בהידרוליזה סירופ אינולין עתיר פרוקטוז (דומה לסירופ התירס עתיר הפרוקטוז) שמעובד באופן כימי.

מפיצי האגבה נתפסו גם כשהם מדביקים תוויות סירופ אגבה על מיכלי סירופ תירס עתיר פרוקטוז.

על פי התקנות יש לרשום את כל המרכיבים בשמם הידוע, כדי לא לבלבל את הצרכנים. כלומר, אם המרכיב העיקרי של האגבה הוא אינולין, אזי הידרוליזה של אינולין יוצרת סירופ שמורכב בעיקר מפרוקטוז, ולכן השם המתאים למוצר יהיה סירופ אינולין שעבר הידרוליזה.

איש אינו יודע אם מוצרים המכילים אגבה הם רעילים. אי אפשר לומר אם המוצר מופק מאגבות רעילות או שהוא סירופ תירס. אבל גם אם הוא 'רק' אינולין שעבר הידרוליזה ליחידות הפרוקטוז הבונות אותו, הפרוקטוז המעובד בדרך זו משפיע בכל הדרכים השליליות המיוחסות לסוכר פשוט. לפיכך, יש להימנע מסירופ אגבה. (מקור: Eatwell -

http://www.eatwell.co.il/?CategoryID=305&ArticleID=1228).

 

מחקרים מראים שצריכה של מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה (GI) גורמת לקפיצות מהירות של הסוכר בדם. מה שמזיק בסוכר לבן הוא לאו דווקא הערך הגליקמי שלו אלא הפרוקטוז, ובסירופ האגבה יש הרבה פרוקטוז. הפרוקטוז לא מקפיץ את האינסולין/סוכר בדם לטווח קצר, אבל כאשר הוא נצרך בכמויות גבוהות הדבר מוביל לעמידות לאינסולין... וההשפעה שלו לטווח ארוך תעלה באופן כרוני את רמת הסוכר והאינסולין בדם. מסיבה זאת, הפרוקטוז שבסוכר היא בעיה הרבה יותר גדולה מאשר הערך הגליקמי שלו: 

בסוכר רגיל - יש 50% פרוקטוז.

כאשר אגבה מכילה 70%-90% פרוקטוז. 

7. דבש

 

הסוכרים: המרכיב העיקרי בדבש הם הסוכרים - כ 70%, כאשר הדבר הבולט בהם הוא היחס הגבוה של הפרוקטוז (סוכר ממקור פירות) למול הגלוקוז.
פירוקו של הפרוקטוז בגוף איטי יותר ולכן אכילתו טובה ומטיבה לאור העובדה שאינה מעלה בצורה מהירה את רמות הסוכר אלא מורידה אותו בגוף. ( אבל כמו שכבר ציינתי קודם: הפרוקטוז לא מקפיץ את האינסולין/סוכר בדם לטווח קצר, כאשר הוא נצרך בכמויות גבוהות הדבר מוביל לעמידות לאינסולין... וההשפעה שלו לטווח ארוך תעלה באופן כרוני את רמת הסוכר והאינסולין בדם).

עדיף להשתמש בדבש עם ארוחה (או בסופה) ולא לבד, כדי לא להקפיץ את הסוכר בדם. כפית או שתיים ביום, למי שמאוזן היטב, לא אמורה להזיק. 

 

אנטי אוקסידנטים: (חומרים נוגדי חיצון) 
הדבש ידוע בריכוז הגבוה של חומרים נוגדי חמצון. תכונה זו של הדבש מעמידה אותו בשורה הראשונה של מקורות לנוגדי חמצון יחד עם הפירות והירקות. 

 

יתרונותיו: הדבש מכיל, מעבר לסוכר, גם ערכים תזונתיים כמו ויטמינים ומינרלים ואף חומרים המשמשים כאנטיביוטיקה טבעית. הוא נספג מהר מאוד בדם ולכן טוב במקרים של היפוגליקמיה לאנשים סוכרתיים.
חסרונותיו: הדבש אינו מתאים לשימוש יומיומי לאנשים הסובלים מסוכרת, בעת חימומו נעלמים ערכיו התזונתיים והוא אינו מתאים לילדים מתחת לגיל שנה.

 

מתוך המרכז לטיפול בסכרת:

 http://www.tevalife.co.il/%D7%AA%D7%97%D7%9C%D7%99%D7%A4%D7%99-%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A8/

8. סירופ מייפל

 

סירופ המייפל הוא הסירופ המופק מעץ מייפל-הסוכר (Acer saccharum), הנקרא בעברית עץ אֶדֶר-הסוכר, שעלהו מפאר את דגלה של קנדה. הוא עשיר מאוד בסוכרים פשוטים, בעיקר בסוכרוז (הסוכר ה"רגיל" שלנו), 65-70גרם סוכר לכל 100 גרם סירופ. כך שהחלפת הסוכר במתכון בסירופ אינה חוסכת הרבה מבחינה זו. 

גם כאן, ככל שהסירופ כהה יותר, הוא עשיר יותר ברכיבים תזונתיים. אין טעם לקנות סירופ בטעם מייפל, כי אין לו קשר לסירופ מייפל אמיתי:

 

סירופ מייפל טהור - שתוויתו מצהירה "טהור 100%", מופק ללא הוספת כל מרכיב שהוא, כך שהוא טבעי לחלוטין ומכיל מעט סידן, אשלגן, מגנזיום, ברזל, אבץ, חומצות אמינו, חומצה פולית וויטמיני B. חובבי המוצרים האורגניים ישמחו ללמוד על קיומו של סירופ מייפל טהור אורגני, שמראהו וטעמו זהים לסירופ הנון-אורגני.

 

הסירופ המלאכותי - (סירופ בטעם מייפל) עשוי ממרכיבים תעשייתיים בלבד: סירופ גלוקוזה, מייצב צמחי, צבע מאכל, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, פוספט הנתרן ועוד. כמות הקלוריות דומה: 333 קלוריות ב-100 גרם סירופ מייפל אמיתי, 351 קלוריות ב-100 גרם של "אנט ג'מיימה".

 

מקור:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3386205,00.html

9. סירופ חרובים

 

בדומה לסילאן גם סירופ חרובים מופק ממיצוי של חרובים ובנוסף לסוכרים מכיל מעט חומרים מזינים. היזהרו ממותגים שמכילים תוספת סוכר.

 

חרוב רגיל (בשל ומיובש) מכיל קרוב ל 40% סוכר. סוכר זה הוא ברובו סוכרוז והיתר הוא גלוקוז ופרוקטוז. על ידי מיצוי, ניתן לקבל ממנו סירופ דבשי ,דבש החרובים" שכשני שליש ממנו זה פשוט סוכר נקי...
לכן, כל סוכרתי שומר נפשו - ירחק מ"דבש החרובים" אשר עלול להקפיץ משמעותית את ערכי הגלוקוז בדם.  אין להשתמש במוצר זה בכלכלת סוכרת (דר׳ יורם קנטר).

10. סילאן

 

תמר בוגר, בשל ויבש – אלו התמרים שאנחנו רואים רוב הזמן, עם צבעם החום וקליפתם המקומטת. כשהתמרים הגיעו לשלב הזה הם מוכנים להפוך לסילאן. הצבע (וגם הטעם) הכהה והעמוק שלהם מתפתח במהלך תהליך הייבוש, תודות לתגובות השחמה בין הסוכרים והחלבונים שהם מכילים, וגם בזכות פעולה של האנזימים והחומרים בתמר שרגישים לשמש (אפשר לקרוא להם גם תרכובות פנוליות). בשלב זה התמר יכיל בין 60 ל-80 אחוזים סוכר.

(מתוך וואלה אוכל).

 

הסילאן מופק מבישול איטי של תמרים ומים. סילאן אמיתי מכיל סידן, ברזל אשלגן, מגנזיום, מעט ויטמיני B  וויטמין A.

רוב הסילאן הנמכר בחנויות מכיל תוספת של סירופ גלוקוז או סוכר אחר. סילאן אמיתי מכיל רק תמרים וחומצת לימון כחומר משמר.

הסילאן עשיר מאוד בגלוקוז והוא מעלה במהירות את רמת הסוכר בדם. חלופה טובה יותר לסילאן הם התמרים עצמם שמכילים גם סיבים המעכבים את העלייה של הסוכר בדם. ניתן להשתמש בהם להמתקה של עוגות ועוגיות ביותיות.

11. מולסה (דבשה)

 

המולסה היא ה"פסולת" שנשארת אחרי זיקוק הסוכר מקנה הסוכר או סלק הסוכר. היא מכילה 50% סוכרוז (סוכר לבן), 25% מים והשאר חומרים מזינים כמו מינרלים (ברזל, סידן ואשלגן) וחלבונים. ככל שהיא כהה יותר היא עשירה יותר ברכיבים תזונתיים. עדיף לקנות מולסה ללא גופרית. (מתוך פוקוס ספרים לבריאות).

 

מצאתי את המולסה הטבעית באתר iHerb:

http://www.iherb.com/search?kw=Molasses&x=16&y=15#p=1

 

כמו כן, ניתן לרכוש אותה גם בVitacost:

http://www.vitacost.com/productResults.aspx?ntk=products&ss=1&NttSR=1&Ntt=Molasses

12. סוכר קנים

 

סוכר קנים נמכר בצורתו המזוקקת והלא מזוקקת (גולמית), ובכך הוא שונה מהסלק אשר ניתן לייצר ממנו רק סוכר מזוקק. סוכר לבן הינו תוצר של עיבוד תעשייתי ארוך בו מסולקים כל מרכיבי הצמח האחרים למעט הסוכרוזה. גם מרבית סוגי הסוכר החום הנמכרים הם למעשה סוכר לבן מזוקק שהוסף לו צבע קרמל הנותן לו את צבעו החום. סוכרים מזוקקים הם "קלוריות ריקות", אינם מספקים חומרים מזינים וכמובן אינם בריאים. 

 

סוכר קנים מזוקק:

את הקנה סוכר שוטפים בעזרת קיטור, הופכים לסירופ ומסננים. לאחר מכן הוא הופך למסה לבנה ויפה, שעוברת אידוי ויבוש סופי ומתקבל סוכר קנים מזוקק. 

 

סוכר קנים לא מזוקק (גולמי):

סוכר זה מיוצר בתהליך של ניקוי עדין, והשימוש בו נרחב להכנת עוגיות, מכיוון שבזמן אפיה הוא נותן טעם ומרקם קרמלי לעוגיה והופך אותה לקריספית. אודות למולסה שבתוכו הוא מכיל מינרלים חשובים (סידן, מגנזיום, ברזל, זרחן, אשלגן), למרות שהערך הקלורי שלו מעט גבוה יותר מסוכר מזוקק. 

 

סוגי סוכר קנים:

1) Demerara (דמררה) - הגבישים שלו די קשיחים, גדולים ודביקים, וצבעו זהוב כהה. בדרך כלל מתארים אותו כסוכר טבעי לא מזוקק, למרות שיש סוגי דמררה שהם בעצם סוכר לבן בתוספת מולסה. הוא מצוין להכנת עוגות מאפינס, עוגות פירות, פאים ומאכלים שונים. 

2) Muscavado - סוכר עם ריח חזק של מולסה, לא מזוקק, התגבש לאחר הרתחה ראשונית. הגבישים שלו גדולים, יותר מהסוכר החום הממוצע, אך לא גדולים מדמררה, מאוד דביקים וריחניים. הטעם והצבע שלו, בזכות התכולה הגבוהה של מולסה, יוסיפו טעם נפלא וייחודי לכל ניסוי קולינארי. טוב במיוחד לאפיית עוגיות ג׳ינג׳ר, לרטבים ולמרינדות פיקנטיות. 

3) Turbinado - סוכר קנים אשר מזוקק חלקית, אשר חלק משמעותי מהמולסה שהכיל הוסר ע״י קיטור המים. הגבישים שלו גדולים, יבשים ורופפים, וצבעו זהוב בהיר עד חום. את השם טורבינדו הוא קיבל בגלל העיבוד הצנטריפוגלי. אחד המותגים החזקים של סוכר זה הוא Sugar in the raw, אשר מיוצר בהוואי. 

4) סוכר מולסה רך (Black Barbados) - סוכר רך, דק, לח, צבעו כהה מאוד, בעל טעם ארומטי, אודות לריכוז הגבוהה של המולסה שבו. משמש להכנת עוגיות ג׳ינג׳ר, עוגות המכילות פירות כהות ועוד. סוכר זה יכול להווה תחליף לסוכר דקלים, אשר מאוד נפוץ במטבח האסיאתי. 

 

הסוכר המעולה הלא מזוקק של "בילינגטון" מכיל את המינרלים והערכים התזונתיים הטבעיים בקנה הסוכר, סוכר "בילינגטון" מופק באי מאוריציוס - מקור הסוכר הטוב בעולם.

באתר זה ניתן לרכוש את הסוכר קנים של המותג Billington's, הנחשב לסוכר קנים הכי טוב בעולם:

http://www.naturafood.com/product.asp?id=158&cid=26&title=%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A8%20%D7%97%D7%95%D7%9D%20%D7%9E%D7%95%D7%9C%D7%A1%D7%94%20%D7%98%D7%91%D7%A2%D7%99

 

האתר הרשמי של החברה:

http://www.billingtons.co.uk/

13. פנלה

 

את הפנלה הכרתי לראשונה כאשר אני ובעלי פתחנו את הסטודיו שלנו למיתוג ובין הלקוחות הראשונים שלנו היה זוג חברים שחזרו באותה שנה מקולומביאה והביאו איתם את הסוכר קנים הקולומביאני הזה על מנת לשווק אותו בישראל. בסופו של דבר, בעקבות תהליכים ארוכים ברבנות וכו׳ הבחורים התייאשו וויתרו על הפרוייקט, אבל אנחנו היינו מבין הראשונים בארץ אשר טעמנו את טעמה הנפלא, העדין והמתוק של הפנלה. היא יותר אבקתית מסוכר, אך עדיין לא כמו המרקם של אבקת סוכר. היא כהה, מזכירה קצת טעם קרמלי, כמו הסוכר החום, היא נמסה מאוד מהר ויש לה טעם לוואי מאוד ספציפי, שונה מכל מה שהכרנו עד היום.

אם אתם או חבריכם טסים בקרוב לקולומביאה, אני מציעה שתביאו אתכם כמה חבילות לכל השנה.  

 

הפנלה היא סוג של סוכר קנים אורגני לא מזוקק, צורה מוצקת של סוכרוז אשר נגזר מרתיחה ואידוי של מיץ קנה הסוכר. היא בעלת טעם עשיר, מזכירה במקצת את המולסה, אך מתונה יותר. הגבישים שלה פשוט נמסות על הלשון, ובגלל המרקם החולי שלה אפשר להמיסה במים. בקולומביאה זהו הממתיק הפופולארי עבור אוהבי הקפה והתה. מבנה הפחמימות של הפנלה מורכב יותר ממבנה הסוכר הלבן הרגיל. ככל שהפחמימות פשוטות יותר, ככה האנרגיה משתחררת מהר יותר. לעומת זאת, הפנלה מתעכלת ונספגת באיטיות, ולכן האנרגיה משתחררת בהדרגה. משמעות הדבר שהגוף מקבל אנרגיה לאורך זמן ואין צורך בסוכר בגלל נפילת הסוכר בדם. 

את הסוכר של חברת Alter Eco הבאנו איתנו מפריז. זהו סוג נוסף של סוכר קנים, אשר מאוד מזכיר במרקם שלו את הפנלה, והוא בעל טעם קרמלי עדין, לא מתוק מדי ומתאים גם להמתקה וגם לאפיה.

זהו סוכר קנים מזוקק, מעובד באופן מינימאלי כדי לשמר חומרים מזינים ומינרלים, מהאי נגרוס שבפיליפינים. החברה מייצרת את הסוכר בכמה טעמים עשירים ומגוונים, כמו קרמל עמוק ווניל עדין, מרשמלו קלוי ועוד. מה שחשוב לדעת זה שהוא אינו מכיל GMO (בהנדסה גנטית) והוא מוצר אורגני לחלוטין.

 

האתר הרשמי של החברה:

http://www.alterecofoods.com/product/mascobado-cane-sugar/

 

אפשר לרכוש אותו גם דרך Amazon: 

http://www.amazon.com/Alter-Eco-Trade-Organic-Mascobado/dp/B00BB9UWCK

14. סוכר קנים - גבישים

 

את הקריסטלים האלה הביא לי גיסי כשחזר מסנט פטרסבורג. הוא עשוי מקנה סוכר מזוקק דמררה בהיר, אשר מקורו בקולומביה. גם לו יש טעם קרמלי עדין, בשל המולסה שבו, והוא מכיל כמות קטנה של ויטמינים וחומרים מזינים טבעיים. כשאר ממיסים אותו במים, צבעם משתנה מעט אך אין זה אומר שהסוכר צבוע אלא המולסה פשוט מתמוססת במים. 

 

יתרונות של סוכר קנים על סוכר סלק: 

- הוא נספג טוב יותר בגוף, ופחות משפיע על רקמות השומן.

- האמייל של השן ניזוקה פחות בעת שימוש נכון - ספיגה. בשום מקרה אל תנסו לפצח סוכר! הדבר עלול לגרום נזק לאמייל ועל שלמות השיניים שלכם.

- סוכר קנים מכיל חומרים מזינים כגון נחושת, זרחן, ברזל, אבץ, מגנזיום, אשלגן, סידן. שילובם הטבעי מתעכל בקלות ויש לו השפעה חיובית על חילוף חומרים, מערכת עצבים, לב וכלי דם.

 

בכל מקרה - סוכר זה סוכר, ואין לצרוך אותו בכמויות גדולות!

 

העמוד הרשמי של החברה:

http://lensahar.ru/products/confer/kor-ledenc-150.html

שנה שעברה הבאתי מנורמנדי גם גבישי סוכר קנים. הוא ידוע כסוכר המסורתי של צרפת, יש לו ארומה עדינה של קפה והוא 100% אורגני. מגדלים את הקני סוכר האלו בקונגו או סווזילנד, אבל מייצרים ואורזים בצרפת.

 

אפשר לרכוש אותו גם באמזון:

http://www.amazon.com/Perruche-Rough-Cubes-750-Grams-Package/dp/B007O58268/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1441703460&sr=8-1&keywords=la+perruche&pebp=1441703620134&perid=0FBFNMBCHDZZMNPD497A
 

15. סוכר קוקוס

 

סוכר קוקוס (גבישי קוקוס, coconut crystals), או נקטר קוקוס שהוא נוזלי, מופק מהנוזל הטבעי של פרחי עץ הקוקוס. מכיל חומצות אמינו, מינרלים, ויטמין C, ויטמיני B שונים, ה-PH שלו כמעט ניייטרלי בניגוד לרב הסוכרים. הוא מלא סיבים תזונתיים – אינולין שאחראי על אינדקס גליקמי מאוד נמוך של הסוכר הזה שהינו אף יותר נמוך מזה של סירופ האגבה. אבל כמו שאמרנו, הערך הגליקמי הוא הבעיה הפחות רצינית כשמדובר בתכונות המזיקות של הסוכר. מה שבאמת חשוב, זה האם המוצר עשיר בפרוקטוז או לא. למעשה, סוכר הקוקוס מכיל כמות מאוד גבוהה של פרוקטוז:

- כמות קטנה של פרוקטוז נקי.

- ו-70%-80% סכרוז (שהוא חצי פרוקטוז).

לכן, סכ״ה אחוז הפרוקטוז בסוכר קוקוס בערך 35%-45%.

סוכר הקוקוס יכול לבוא גם כסירופ קוקוס. לפעמים זה יותר נוח לבישול או אפיה ולפעמים הגרגירים, תלוי למה משתמשים.

16. סטיביה

 

הסטיביה נחשבת לממתיק טבעי לא קלורי וניתן להשתמש בה לאפייה או בישול, מאחר והיא עמידה בחום. 

הסטיביה הוא צמח מרפא דרום אמריקני אשר העלים שלו מכילים רכיבים כימיים בעלי מתיקות של פי 150 עד 400 מסוכר רגיל (תלוי בזן ובאיזור הגידול). צריכת תמצית סטיביה כתחליף לסוכר אינה גורמת לעליה בסוכר הדם או באינסולין ולכן נחשבת (בטעות) כבטוחה לשימוש בתזונת חולי סכרת (פרופ׳ חיים גמליאל).

 

הסטיביה לא בטוחה לשימוש בילדים ונשים בהריון או מניקות או לתקופות ארוכות יותר משנתיים, זאת עקב מחסור בעדויות.

כמו כן, כנראה שהשימוש בסטיביה לא בטוח גם עבור אנשים עם לחץ דם נמוך, היפוגליקמיה (רמות נמוכות של גלוקוז בדם), היפוקלצמיה (רמות נמוכות של סידן בדם) או אנשים עם תפקוד כליות לקוי.

הסטיביה אינה בטוחה לשימוש גם בקרב אנשים אשר אלרגיים למשפחת המורכבים (חסה, חמניה, חרצית, סביון, בבונג ועוד).

17. iSweet

 

אנשים שאין להם בעיות עם יצור של אינסולין, מפחדים להשתמש ב"כימיה", ולא יודעים כי הממתיקים המודרניים הם ממקור טבעי.

ממתיקים טבעיים קיימים בכמויות גדולות, אבל תכונותיהם אינן זהות לסוכר. חלקם משאירים טעם מר, ולא כולם מתאימים לאפיה או חימום.

יצרני iSweet פתרו את הבעיה בפשטות ובאלגנטיות: הממתיק מורכב משני רכיבים אשר אינם גורמים לתופעות לוואי:

 

אריתריתול - נמצא בטבע בפירות, פטריות וגם בגוף האדם. מתיקותו שווה לכ-70% מזו של סוכרוז (סוכר לבן). אף על פי כן הוא כמעט חסר ערך קלורי. אריתריטול אינו משפיע על רמות הסוכר והאינסולין בדם, ולכן מוכר כממתיק בטוח לאנשים הלוקים בסוכרת. כמו שאר הסוכרים הכהליים, הוא אינו מעוכל על ידי בקטריות הפה; במחקר נמצא כי הוא אינו גורם לעששת.‏ גם הפטרייה Candida albicans אינה מעכלת אותו. הוא אינו עובר מטבוליזם בגוף ומופרש דרך מערכת השתן בדיוק כפי שנכנס. בהשוואה לפוליאולים אחרים, יש לו נטייה מופחתת לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול. בנוסף הוא נמצא כבעל תכונות נוגדות חמצון, ובעל השפעה תרפויטית המסייעת להגנה אנדותלית על כלי הדם במקרים של היפרגליקמיה. (מתוך ויקיפדיה).
 

פרי ארהאט - המרכיב השני. לואו האן גואה (שם הפרי בסין) שעבורנו נחשב לאקזוטי, אבל בדרום סין ובצפון תאילנד, נמצא בשימוש כבר מאות שנים, בעיקר לטיפול בסוכרת והשמנת יתר. פרי זה, שהוא קרוב משפחה של המלפפון והדלעת, אפילו מוגן על ידי אמנה בינלאומית ובמולדתו קשור לאגדות רבות על אריכות ימים.

 

אין לiSweet טעם לוואי וניתן להשתמש בו גם לאפיה ולהמתקת משקאות חמים.

אין בו קלוריות, ולכן ניתן להשתמש בו בכל דיאטה. הוא אינו גורם לשחרור האינסולין, ואינו מגביר את התיאבון. ובגלל האינדקס הגליקמי שלו אשר משתווה לאפס אומרים שניתן להשתמש בו באופן חופשי בסוכרת. (מתוך כתבה: http://lifehacker.ru/2015/09/02/isweet/).

 

האתר הרשמי של החברה:

http://isweet.com.ru/

 

* כרגע לא מוצאת איך אפשר לייבא אותו לארץ, אם אתם מכירים מישהו שטס לרוסיה - פשוט תזמינו ממנו כמות!

18. סוכר ענבים - דקסטרוזה

 

הגלוקוז נמכר תחת השם דקסטרוז ולעיתים ניתן למצוא אותו תחת השם סוכר ענבים.

הדקסטרוז פחות מתוק מסוכר ומרקמו יותר רך, ויכולת ההתמוססות שלו פחותה משל סוכר.

באילו מאכלים יש דקסטרוז?

בגלידות, ברוב העוגות והמאפים וממתקים.

 

איך בעצם מכינים את הסוכר ענבים? מרכזים את המיץ של הפירות וסופחים את הנוזלים, ומתקבל נוזל סמיך, שקוף, חסר טעם וריח אבל מתוק. זהו סוכר הענבים, הוא נמכר במצב נוזלי או כאבקה.

 

היתרונות:

 • במהלך היצור הוא לא עובר טיפול בחום ולכן שומר על החומרים הטבעיים והבריאים שלו, ואין שום תוספות סינתטיות. 

 • מוסיפים את הסוכר ענבים בדרך כלל למוצרי מזון של ילדים ותינוקות, כמו בדייסות, מיצים או רסקים למיניהם, לקבלת מתיקות עדינה יותר מסוכר.

 • הגלוקוז ב-1/3 פחות מתוק מסוכר, ולכן להורים יותר פשוט להרגיל את הילדים לאכול דברים פחות מתוקים כשהם משתמשים בסוכר ענבים במקום בסוכר רגיל.

 • טוב לאימונים: בשילוב הפחמימה בעלת המדד הגליקימי הגבוה ביותר, דקסטרוז-סוכר הענבים, ניתן להגיע לרמה גבוהה מאוד של אינסולין. רמת אינסולין גבוהה לאחר אימון, ספיגתו המהירה אינה מכבידה על מערכת העיכול ומעלה את ספיגת הקריאטין והחלבון בשרירים, מצב זה מאפשר להאריך את משך האימונים, לקצר את תהליך התאוששות ולעזור בבניית מסת שריר.

 

החסרונות:

 • הורס את השיניים.

 • כמו כל פחמימה גם הגלוקוזה גורמת לתהליכי תסיסה פעילים במעיים, וזה גורם להיווצרות גזים.

 • רוב האנשים חושבים שהסוכר ענבים פשוט מחליף את הסוכר הלבן והם משתמשים באותה כמות בשביל להמתיק משהו בדיוק כמו שהיו משתמשים בסוכר רגיל, למשל כפית של סוכר ענבים בתוך תה, קפה או כל דבר אחר, וזה גורם ליותר נזק, מכיוון שסוכר הענבים הרבה יותר מתוק וערך הקלוריות שלו מאוד גבוה.

19. ליקריץ - שוש קירח

 

הרוב מכירים את הליקריץ כסוכריה בשל טעמה היחודי, אך רקיחת הסוכריות היא תעתוע תעשייתי: הסוכריה עשויה מאניס ובקושי מכילה את שורש הליקריץ. שורש אמיתי של ליקריץ הוא שורש של בריאות. המצרים והיוונים הקדמונים השתמשו בו לטיפול בגרון וכיום הוא משמש מוצר בסיס לסוכריות לכאבי גרון. בסין נחשב שורש הליקריץ לצמח המרפא השני בגודלו (הראשון הוא הג'ינסנג). הוא טוב לבעיות בדרכי השתן, עייפות, אלרגיות, ניקוי רעלים מהגוף וחיזוק המערכת החיסונית.

 

הליקריץ גם ידוע כמחזק מפרקים ומוריד סוכר בדם ותמצית השורש בעלת השפעה אסטרוגנית בגיל המעבר ועוזרת למערכת העיכול. שורש ליקריץ למעשה מכיל חומצת ה- glycyrrhizin המשמשת כממתיק חלופי לסוכר במיוחד עבור סוכרתיים

 

למי לא? החומר הפעיל בליקריץ מתפקד כמו הורמון האדרנל-גלנד ואומנם מספק לו את סגולתו האנטי דלקתית (כמו הקורטיסול) אך הוא גם ידוע כחומר המעלה לחץ הדם בגלל תכולת ה- glycyrrhizin (בין 2 ל-9 אחוזים). לכן אסור לבעלי לחץ דם גבוה ולאלו הנמצאים בסיכון גבוה לאי תפקוד הלב, הפרעות בכבד ומחלת כליות. 

מתוך Ynet:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3513626,00.html

20. מירין Mirin

 

ממתיק נוסף שאני מאוד אוהבת להשתמש בו לבישול. במיוחד לכל המנות האסיאתיות.

הוא ליקר אורז מהמטבח היפני, בדומה לסאקה ובעל אחוז אלכוהול נמוך ממנו. זהו מצרך חשוב במטבח היפני, בעל טעם מתקתק.

מירין משמש להוספת טעם וברק לדגים צלויים או כדי להעלים את ריחם. כמות קטנה ממנו משמשת כתחליף לסוכר או רוטב סויה. לא מומלץ להשתמש בכמות גדולה בשל טעמו החזק. לפעמים הוא משמש כתוספת לסושי. השימוש הנפוץ בו הוא ברוטב טריאקי.

mirin.jpg

ממתיקים מלאכותיים:

 

מי שמכיר את הספורטאית והתזונאית המפורסמת מאוקראינה ״זינאידה רודנקו״ - בסרטון הזה היא מדברת על הממתיקים המלאכותיים הבאים. (לצערי, הסרטון ברוסית וללא תרגום, אם מישהו ישמח לקחת חלק ולתרגם אותו, זה יהיה מעולה!)

1. פקטין (E440)

 

פקטין הוא רב-סוכר המצוי בדופן התא בתאים צמחיים. הפקטין מהווה מרכיב חשוב בדפנות תאים בפירות. בסוף תהליך הפירוק שלו הופך פקטין לחומצה פקטינית. פירוק זה במהלך הבשלת הפרי הופך אותו לרך יותר. תפוחים, שזיפים ותפוזים מכילים כמויות ניכרות של פקטין, בעוד שהוא נדיר בתותי שדה.

 

פקטין משמש לעתים קרובות כמרכיב בסירופ נגד שיעול, בשל יכולתו לצפות את הטרכיאה העליונה ולמנוע את הפרכוסים הקודמים לשיעול. בתנאים חומציים, הפקטין יוצר ג'ל, ובשל תכונה זו משתמשים בו בייצור ריבה וג'לי. כתוסף מזון מסומן בקוד E440.

בבישול ביתי, ובמיוחד בבישול הטבעוני, נהוג להשתמש ברסק של פירות המכילים פקטין בריכוז גבוה, כגון תפוחים או בננות, כתחליף צמחי לביצים, לצורך "הדבקה" של קציצות, לביבות, עוגות וכיוצא בזה.

(מתוך ויקיפדיה).

 

* אז אם חשבתם להכין ריבה, הנה לכם תחליף לסוכר, לא יודעת עד כמה הוא יותר טוב אבל שווה לנסות. 

מתכון לריבה עם פקטין תמצאו באתר הזה: 

http://www.tavlinim.co.il/#!pectin/ct8w

2. (Neohesperidin (E959

 

לפעמים מופיע בשם המקוצר שלו NHDC, זהו ממתיק מלאכותי אבקתי בצבע לבן אשר מופק מפירות הדר וקליפתם (כמו תפוז מריר ואשכולית), ללא ריח ומתוק במיוחד, שמשאיר אחריו טעם לוואי שמזכיר מנטה. תוסף ה-E959 יותר מתוק מסכרוז פי 330.

משתמשים בו להמתקת מוצרים עם ערך קלורי נמוך, ומוצרים שיש בהם מעט או אפס סוכר, אשר מיועדים לחולי סכרת. נמצא בעיקר במסטיקים, ג׳לי, סוכריות, מוצרי בשר, משקאות לא אלכוהוליים, מיצים, מוצרי חלב ושימורי דגים. 

עד כה לא נמצאו מחקרים אשר מוכיחים השפעה לא טובה על בריאות האדם, ולכן נחשב עד היום לממתיק בטיחותי שאינו מזיק לגוף.  

3. תאומטין (E957)

 

ממתיק מלאכותי בעל ערך קלורי נמוך, אשר נמצא לראשונה כתערובת של חלבונים מבודדים מפרי katemfe שמקורו ביערות הגשם באפריקה המערבית. הוא מאוד מתוק, אך שונה בטעמו מסוכר רגיל. יש לו טעם לוואי חזק שמזכיר טיפה את הליקוריץ במידה ונצרך בכמות גדולה. 

באפריקה משתמשים בממתיק זה למשקאות, לבישול, ליין ולממתקים לילדים.

בארה״ב למשל הוא לא נחשב כממתיק אלא כמשפר טעם. הוא מתעכל כמו כל חלבון אחר ולכן אין חשש להרעלה. ומכיוון שהוא נחשב לחלבון יש בו סך הכל 4 קלוריות לגרם.

 

* עפ״י הכתבה של ״זינאידה רודנקו״ הוא נחשב לבטוח לשימוש, ממתיק שאינו מזיק לגוף ואפילו להיפך.

4. Xylitol קסיליטול

 

ממתיק רב-כוהלי ופחמימה טבעית, בעלת טעם ומראה דומים לסוכר. זהו ממתיק טבעי שניתן למצוא בסיבי קליפת העץ ובפירות. הוא אינו מכיל טעם לוואי, בעל אינדקס גליקמי נמוך, ובריא לשיניים ואפילו לאוזניים. 

הספיגה שלו מאוד איטית והוא בעל אינדקס גליקמי מאוד נמוך ערך של 7 (נחשב מאוד נמוך) לעומת ערך של 100 של סוכרוז. מאפיינים אלו הופכים אותו לממתיק שמתאים לחולי סוכרת. הוא נחשב בריא לשיניים. מחקרים הראו שלעיסת מסטיק המומתק בקסיליטול גורמת לפחות חורים בשיניים. הסיבה שקסיליטול בריא לשיניים היא משום שהחיידקים שמחוללים חורים בשיניים מעדיפים סוכרים עם 6 פחמנים או דיסכרדים.

הקסיליטול הוא לא חסר קלוריות לחלוטין כמו ממתיקים מלאכותיים, אבל הוא מכיל רק 2.43 קלוריות (kcal) לגרם, שזה רק 60% מהקלוריות שיש בגרם סוכר (בגרם סוכר יש 3.87 קלוריות).
(מקור: חיים בכושר.)

הסיבה למה הקסיליטול לא מומלץ בכמויות גדולות היא בגלל העידוד שלו לעלייה במשקל: ראשית, כי המימן המצוי בקסיליטול מעכב חילוף חומרים, ויכול לגרום לעצירות, גזים / נפיחות ושלשולים. שנית, כמו עם כל הרעלים - הגוף לא יכול לעכל אותם ולכן יכול לגרום לעלייה במשקל. 

(מקור: Dr.Axe.)

והכי חשוב לזכור! הוא מאוד מסוכן לכלבים! לכן, בעלי כלבים - שימו לב! לא לתת לכלבים שלכם סוכריות וממתקים אשר מכילים קסיליטול!

האתר הרשמי של הקסיליטול בארץ: Xylitol

5. סכרין (סוכרזית)

 

סכרין הוא הממתיק המלאכותי הראשון. הוא נתגלה במקרה בשנת 1879 ונמצא בשימוש משנת 1900. הממתיק אושר לשימוש על ידי ה-FDA בשנת 1970. סכרין אינו מתפרק בגוף ונפרש כפי שהוא בשתן, ולכן נחשב לבטוח על ידי ה-FDA. בהתאם להמלצות ה-FDA, הצריכה המקובלת ליום (Acceptable daily intake - ADI) של סכרין היא 5 מג' לק"ג משקל גוף. כלומר, אדם במשקל 70 ק"ג יכול לצרוך 350 מג' סכרין ליום, כמות שוות ערך לכ-18 טבליות ביום. פעם היה רשום על אריזת 'מתוק וקל' (ממתיק המכיל סכרין) שלא לצרוך יותר מ-2.5 מג' לק"ג משקל גוף ליום. אזהרה זו הוסרה מן האריזה לפני מספר שנים. אין מספיק מידע לגבי הסיכונים בשימוש בסכרין בתינוקות, ילדים ובנשים בהריון ובתקופת ההנקה, ולכן לא מומלץ לגביהם להשתמש בו. בסכרין משתמשים  בעיקר כממתיק שולחני אישי, במוצרי מאפה, ריבות, גומי לעיסה, שימורי פירות, סוכריות, ציפוי לקינוחים, ורטבי סלטים.

 

מתוך האגודה לבריאות הציבור.

תוכלו למצוא את טבלת תכונות הממתיקים המלאכותיים ותופעות הלוואי האפשריות שלהם כאן:

http://www.aguda.co.il/articles.html?view=product&id=84

6. אספרטיים (E951)

 

אני אתחיל מזה שהאספרטיים הוא חומר רעיל ומסוכן לגוף, ומכיוון שמשתמשים בו הרבה בתעשיית המזון חשוב שתהיו מודעים למה הוא גורם. במיוחד מרבים להשתמש בו כממתיק במוצרים שהם דיאטטיים ללא סוכר. לא סתם אומרים שאלו מוצרים מזיקים אפילו יותר מאלו שמכילים סוכר רגיל.

 

מאת צוות ויקי אמת אחרת 

רק לאחר מינויו של ארתור הול הייז כמפקח החדש של ה-FDA על ידי דונלד ראמספלד, אספרטיים אושר לשימוש, למרות התנגדות נרחבת, ועדויות שהראו את הקשר בין אספרטיים לגידולים במוח אצל חיות מעבדה.

 

אספרטיים מורכב מ-40 אחוז חומצה אספרטית.

 

מונוסודיום גלוטומט הוא חומצה גלוטומית ושני החומרים נחשבים כרעלנים עצביים.

 

בטמפרטורה מעל 30 מעלות (!), אספרטיים הופך לפורמלין ולאחר מכן לחומצה פורמית.חומצה פורמית היא מרכיב ברעל של נמלי אש, ופורמלין הוא מרכיב רעלני שנמצא בחיסונים.

אני רוצה לחזור על הנקודה הזו שוב:בטמפרטורה מעל 30 מעלות, אספרטיים הופך לרעל!טמפרטורת הגוף שלכם היא 37 מעלות להזכירכם…את זה לא תמצאו בתווית ההסבר בפחית הדיאט קולה שלכם…

 

גם אם נניח שאספרטיים בטוח לשימוש במזון (והעדויות כנגד הנחה זו נרחבות ביותר), השימוש באספרטיים בחיסונים זה משחק אחר לגמרי.

החדרת רעלן עצבי היישר לתוך מחזור הדם, וללא הסינון ומערכות ההגנה כנגד חומרים רעילים הנכנסים דרך מערכת העיכול, הוא משחק מסוכן ביותר. כזה שמוביל למחלות ולמוות.

תסמינים של שימוש באספרטיים כוללים, כאבי ראש, אובדן זיכרון, התקפים, אובדן ראיה, תרדמת וסרטן.

 

מקור: http://www.emetaheret.org.il/2010/01/14/%D7%90%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%A8%D7%A2%D7%9C%D7%9F-%D7%94%D7%A2%D7%A6%D7%91%D7%99-%D7%A1%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%93%D7%99%D7%90%D7%98%D7%94/

* חשוב לי להדגיש שזהו מחקר פרטי שעשיתי עבורי בגלל צורך אישי, מכיוון שאני מנסה להפחית כמה שיותר בסוכר ופחמימות ומנסה לאכול בריא. כל האחריות היא על הקורא בלבד, אני אספתי חומר ומידע מהאינטרנט שרלוונטי עבורי. אני לא ד״ר ואני לא נטורופאטית, ולכן אין פה המלצות, ולמסקנות תגיעו לבד, כל אחד ומה שימצא לנכון עבורו. אני הגעתי למסקנה שכל הסירופים שעוברים תהליכים כימיים הם לא בריאים! כמו כן כל סוכר הוא בסופו של דבר סוכר, בין אם זה פרוקטוז, סוכרוז או גלוקוז, ואין להרבות בהמתקה בכלל, צריך לדעת גבולות!

כמו כן, אני לא משווקת, לא משתפת פעולה ולא מפרסמת אף חברה ואף מוצר, כל התמונות והשמות בכתבה זו באו להמחיש את צורתו, מרקמו וצבעו של המוצר בלבד. יש מלא חברות בשוק ואין להתבסס על המוצרים שבהם בחרתי, הם נבחרו באופן אקראי לצורך הדגמה בלבד.